-
Jazzový zpěvák (1927)
- USA
- 88 min
- režie: Alan Crosland
- IMDB: 6.8 (6,779 hodnocení)
Příběh mladého Žida Jackieho Rabinowitze. Proti židovským tradicím a proti vůli svého otce zpívá populární písně v pivnici. Jeho otci se to však nelíbí, o budoucnosti svého syna má zcela jinou představu. Odhodlaný mladík utíká z domu, aby mohl zahájit svou pěveckou kariéru pod pseudonymem Jack Robin. To ještě netuší, že toto rozhodnutí není úplně nejšťastnější.(Zbyisek)
-
Zpívající bloud (1928)
- USA
- 105 min
- režie: Lloyd Bacon
- IMDB: 6.4 (162 hodnocení)
After years of hopeful struggle, Al Stone (Jolson) is on his way. "I'm Sittin' on Top of the World", he sings to an appreciative speakeasy crowd. But, as Al discovers, getting there is one thing. Staying there is another. Singing waiter Stone gets his huge break on a magical night when his song wows a big-time producer and a gold-digging showgirl he fancies. Broadway success and marriage follow, but sure enough, hard times are on the way. Al's fickle wife abandons him, taking the beloved son he calls Sonny Boy with her. Heartbroken, Al becomes a devastated loner until friends from the speakeasy that launched his career rescue him from a life on the streets. Soon, Al is back in lights. But another crisis awaits: Sonny Boy is in the hospital and dying....
-
The Broadway Melody (1929)
- USA
- 100 min
- režie: Harry Beaumont
- IMDB: 6.3 (4,527 hodnocení)
První distribuovaný muzikál, který byl plně ozvučen. Před ním existovaly pouze částečně ozvučené filmy. Film byl žhavou novinkou, kde již samotný slogan filmu “ All Talking - All Singing – All Dancing“ (celomluvený – celozpívaný – celotaneční) dokáže vyjádřit tehdejší novátorství. Příběh pojednává o milostném trojúhelníku mezi umělci z divadla. Láska je zde využita pouze jako jednoduché vodítko k muzikálovému zpracovaní, kdy láska vítězí nad silou. Mnohem zajímavější je několikanásobné pokračovaní muzikálu v dalších letech (1935, 1937, 1940), kdy po výměně hlavních postav při zachování naprosto stejného příběhu si film drží stejnou, ba ještě vyšší přízeň diváků.(Duckinka)
-
Hollywood Revue (1929)
- USA
- 118 min
- režie: Charles Reisner
- IMDB: 7.6 (1,480 hodnocení)
An all-star revue featuring MGM contract players.
-
Madam Satan (1930)
- USA
- 116 min
- režie: Cecil B. DeMille
- IMDB: 6.8 (416 hodnocení)
Angela a Bob Brooksovci tvoria párik zbohatlíkov. Potom, čo Angela zistí, že jej manžel patrí k záletníkom, vymyslí plán, ako získať späť jeho náklonnosť. Čoby „diabolská madam" sa zúčastní maškarného plesu na luxusnej vzducholodi, kde v zvodných šatách a skrytá za maskou skúsi zviesť svojho muža a uštedriť mu tým poriadnu lekciu.(Paldiny)
-
Monte Carlo (1930)
- USA
- 90 min
- režie: Ernst Lubitsch
- IMDB: 6.9 (828 hodnocení)
A countess fleeing her husband mistakes a count for her hairdresser at a Monte Carlo casino.
-
Whoopee! (1930)
- USA
- 93 min
- režie: Thornton Freeland
- IMDB: 7.8 (808 hodnocení)
Western sheriff Bob Wells is preparing to marry Sally Morgan; she loves part-Indian Wanenis, whose race is an obstacle. Sally flees the wedding with hypochondriac Henry Williams, who thinks he's just giving her a ride; but she left a note saying they've eloped! Chasing them are jilted Bob, Henry's nurse Mary (who's been trying to seduce him) and others.
-
Miluj mne dnes v noci (1932)
- USA
- 104 min
- režie: Rouben Mamoulian
- IMDB: 7.8 (2,651 hodnocení)
Romantický muzikál, ve kterém se podruhé setkali Maurice Chevalier a Jeanette MacDonald. Mladý krejčí Maurice Courtelin se vydá na zámek hraběte de Varéze, aby z něj vymámil peníze, které mu dluží za jeho práci. Už při cestě na zámek ale náhodně potká jeho krásnou dceru Jeanette, do které se okamžitě zamiluje. Po příjezdu na zámek jej hrabě představí jako barona Courtelina a o zábavu je postaráno.(Hejtmy)
-
Letíme do Ria (1933)
- USA
- 89 min
- režie: Thornton Freeland
- IMDB: 6.7 (2,569 hodnocení)
Snímek Letíme do Ria je prvním z osmi titulů, které divákům připomenou mistrovství nazapomenutelného herce, zpěváka a tanečníka Freda Astaira (vl. jménem Frederick Austerlitz, 1899-1987). Byl natočen v roce 1933 a znamenal počátek spolupráce s americkým studiem RKO, pro které Astaire natočil celkem deset filmů, tedy zhruba čtvrtinu z jeho celkové filmografie. Zatím si zde po boku své příští slavné partnerky, mladičké Ginger Rogersové, zahrál pouze vedlejší roli, i když dobré jméno jako tanečník měl i ze svých tanečních vystoupení na Broadwayi se svou starší sestrou Adélou. Producenti si ho všimli především po úspěchu předchozího snímku Tančící Venuše z téhož roku, ještě však nebyl hvězdou, na které by si troufali postavit úspěch snímku. Přihrával zde zkušenějším kolegům - brazilské krásce Dolores del Rio a Genovi Raymondovi. Ve snímku o letci a muzikantovi, který podlehl kráse svůdné brazilské krásky a značně tím zkomplikoval život sobě i své kapele, nechybí romantická láska zakončená happyendem, exotické prostředí Ria de Janeira či dívky vlnící se v jihoamerickém rytmu. Největším přínosem je ovšem osudové setkání páru Astaira a Rogersové. S křehkou partnerkou je spojil producent snímku Lou Brock a vytvořil tím nesmrtelnou muzikálovou dvojici, která zbourala předchozí navyklá klišé. Líbivou kostýmní přebujelost nahradila komorní střídmostí, šarmem a taneční virtuozitou obou. Astairův novátorský styl a legendární stepařské kreace vycházely nejen z jeho geniální schopnosti tanečního vyjadřování, ale i z obrovského pracovního nasazení. Astaire nebyl typem hollywoodského milovníka, ale přitahoval svou noblesní elegancí. Od roku 1933 slavili s Ginger Rogersovou jeden úspěch za druhým. I když spolu protančili jen šest let, stali se legendou. Veřejnost zaskočil jejich umělecký rozchod poté, co se Ginger rozhodla věnovat pouze herectví. Bylo to v roce 1939 a Ginger svůj herecký talent hned potvrdila následným Oscarem za "Slečnu Kitty" v roce 1940. Brilantní lehké komedie Páni v cylindrech, Svět valčíků, Smím prosit, Veselý rozvod či Námořníci jdou neztrácejí ani po letech na svých kvalitách. Česká televize chce tímto cyklem připomenout jejich skvělá taneční čísla i v souvislosti s dalším kolem soutěže StarDance, která znovu objevuje "národu" krásu elegantního pohybu na parketu.